Обрати клініку
Дякуємо за звернення. З Вами зв'яжуться найближчим часом.
Запис на прийом

Зворотний дзвінок

Call-центр мережі "Аванто"
09:00 - 21:00 без вихідних
09:00 - 21:00 без вихідних Запис на прийом

Словник стоматологічних термінів

Адгезивний протез – це протез, який фіксується до опорних зубів за допомогою спеціальних матеріалів. Застосовується в основному в якості тимчасової конструкції.

Активування – активувати апарат – значить призводити його до такого стану, коли він починає активно діяти в заданому напрямку на положення зубів.

Алергія – хворобливий стан організму людини, який проявляється у непереносимості деяких речовин.

Алергологічна проба – тест на виявлення (визначення) речовини, що викликає у людини хворобливий стан (хворобливу реакцію організму).

Альвеола – лунка в альвеолярному відростку щелепи, в якій знаходиться зуб.

Альвеоліт (луночкові болі) – запалення лунки видаленого зуба. Являється ускладненням операції видалення зуба. Виникає найчастіше у випадку ускладненого видалення. Причина виникнення – відсутність сформованого кров’яного згустку в лунці, внаслідок чого порушуються нормальні процеси її загоєння (аж ніяк не поширене уявлення – «занесли інфекцію»).

Альвеолярний відросток – частина кістки щелепи, в якій розташований зуб.

Аномалія прикусу – неправильне змикання зубних рядів.

Апекслокатор – електронний прилад для визначення довжини кореневого каналу по зміні супротиву електричному струму. Показує довжину каналу в міліметрах, показує точку апекса.

Апарат Френкеля – складна знімна ортодонтична конструкція, виготовлена в декілька етапів для виправлення прикусу у дітей.

Армування – створення каркасу для кореневої або коронкової пломби зі спеціального матеріалу, що компенсує недоліки пломбувального та перерозподілу навантаження на велику площу. Наприклад, застосування скловолоконного штифта під час пломбування каналу зуба.

Безметалева кераміка – незнімний протез із каркасом із оксиду алюмінію або оксиду цирконію та керамічного шару. відмінна особливість – висока естетика за рахунок відсутності непрозорого металевого каркасу.

Багата тромбоцитами маса – частина крові, отримана шляхом центрифугування, що містить велику кількість тромбоцитів. Під час внесення в операційну рану значно прискорює та покращує процес формування кісткової тканини.

Брекет – ортодонтичний елемент, що приклеюється до передньої поверхні зуба для утримання дуги. Він може бути металевим, пластиковим, керамічним, сапфіровим, позолоченим або флуоресцентним.

Брекет-система – незнімний ортодонтичний апарат, що складається з опорної частини – кілець та брекетів, що фіксуються на зубах і активній частині – дуги, за допомогою якої відбувається переміщення зубів у трьох площинах.

Бруксизм – мимовільне, неконтрольоване свідомістю стискання та скрегіт зубами вночі (іноді вдень). Найчастіше супроводжується підвищеним стиранням зубів та поступовою стратою емалі з жувальної поверхні.

Бюгельний протез – це частковий знімний протез, що складається зі штучних зубів та штучних ясен. У бюгельній конструкції замість широкої пластинки застосовується тонка витончена металева дуга, завдяки якій пацієнт легше звикає до протеза.

Бюгельний протез із аттачментами – кріпиться за допомогою спеціальних замків (так званих аттачментів) до металокерамічних коронок, які встановлюються на опорні зуби. Завдяки такому способу кріплення досягається надійна фіксація протеза та хороший косметичний результат (замків не видно, бо вони знаходяться всередині протеза).

Бюгельний протез із кламмерами – кріпиться до опорних зубів за допомогою спеціальних гачків (так званих кламмерів).

Вінір – це незнімна витончена керамічна або композитна накладка, що кріпиться з зовнішньої сторони передніх зламаних, потемнілих або змінивших своє положення зубів.

Вінірування (пряме вінірування) – косметичне (естетичне) накладання пломбувального матеріалу на губну поверхню передніх зубів.

Внутрішньокореневий фіксатор – штифт, що вводиться у кореневий канал для покращення фіксації пломби або коронки зуба.

Внутрішньоротовий розріз – розсічення м’яких тканин порожнини рота з приводу гострого запалення (наприклад, при «флюсі»).

Гарантія – зобов’язання, що надається пацієнту на виконану лікарем роботу та матеріали, що застосовувалися.

Гематома – накопичення крові у м’яких тканинах у результаті травми.

Гінгівіт – запалення тканин ясен без залучення кісткової тканини.

Гінгівотомія – розріз в області ясен.

Гіпоплазія емалі – порушення нормального розвитку та дозрівання емалі у процесі формування зуба, спровоковане інфекційними та іншими захворюваннями матері в період вагітності або дитини, що проявляється у вигляді матових плям або нерівності.

Глибокий прикус – аномалія, що характеризується значним перекриттям нижніх зубів (більше ніж на половину коронки) верхніми зубами.

Гранульома – обмежена ділянка запаленої тканини  біля верхівки кореня зуба. Являється хронічним осередком інфекції, розташований у глибині кістки.

Гранульома – осередок запалення у кістці щелепи навколо кореня зуба.

Губний бампер – ортодонтичний апарат, що складається з кілець, фіксується на нижні бокові зуби та знімної дуги, що розташовується між губами та поверхнею зубів на нижній щелепі. Застосовується з метою створення місця для нижніх зубів.

Гуттаперча – спеціальний матеріал для пломбування каналів зуба. Буває «холодною» у вигляді штифтів або «гарячою», коли вводиться в канал у розігрітому стані.

Дезінтеграція – роз’єднання.

Депофорез – метод введення в область верхівки кореня іонів міді, що мають протизапальну дію.

Депульпація – видалення пульпи (нерва) зуба з метою усунення запалення або травми.

Діагноз – визначення захворювання на основі скарг пацієнта, даних огляду лікаря або необхідних обстежень.

Діагностичні моделі – гіпсові моделі зубів, відлиті  за індивідуальним відбитком. Вони необхідні для точних вимірювань і підбору елементів лікувальної апаратури.

Дистальний прикус – аномалія, що характеризується висуванням верхніх зубів уперед або нижніх зубів назад.

Дистопований зуб – зуб, що займає неправильне положення у зубному ряді (нахил, поза зубного ряду).

Дренаж – гумова або силіконова смужка, що поміщується у розріз м’яких тканин для попередження його закриття, та встановлюється для покращення відтоку ексудату.

Дуга – активна частина апарату, за допомогою активування якої відбувається переміщення зубів.

Йоржик – засіб гігієни у вигляді циліндричного або конічного йоржика для очищення ортопедичних конструкцій та широких міжзубних проміжків.

Закритий кюретаж зубо-ясенної кишені – видалення глибоко лежачого під’ясенного зубного каменю та запаленої тканини в області зуба.

Запечатування (герметизація) фісур – лікарська процедура, метою якої являється введення в фісуру зуба лікувального пломбувального матеріалу для попередження виникнення каріозного дефекту.

Захисна металева коронка – коронка, що встановлюється на зруйнований молочний зуб (за неможливості зробити це пломбувальним матеріалом).

Зубний камінь – тверде, вапнякове утворення на поверхні зуба. Зазвичай розташовується у пришийковій області зубів, прилеглих до вивідних протоків великих слинних залоз. Кількість зубного каменю залежить від стану мінерального обміну в організмі та гігієнічного стану порожнини рота.

Зубні відкладення – твердий і м’який мікробний наліт, що щільно фіксується на  поверхні зубів внаслідок недостатньої гігієни. Він являється первинним фактором у розвитку запалення у тканинах пародонту.

Зубо-ясенна кишеня – простір між яснами та зубом.

Іммобілізація зуба – знерухомлення зуба за допомогою шин, дроту, стоматологічного матеріалу.

Імплантант – це, як правило, титановий стрижень, який вживлюється у щелепу та слугує основою для встановлення коронки або іншого протеза.

Видалення гранульом – хірургічна операція з видалення запаленої тканини порожнини рота. Може проводитися двома способами: видалення гранульому разом із зубом або резекція верхівки кореня.

Висікання «капюшона» (перикоронарит) – висікання ділянки слизової оболонки над прорізуваним зубом. Як правило, під «капюшоном» періодично скупчується їжа, мікроорганізми та поступово розвивається запалення.

Відбілювання – зміна кольору зубів у світлу сторону під впливом відбілюючих препаратів, найчастіше сполук пероксиду водню.

Відкритий кюретаж зубо-ясенної кишені – видалення глибоко лежачих зубних відкладень і запаленої тканини відкритим доступом із розсіченням ясен, та подальшим пломбуванням поверхні кореня зуба та ушиванням ясен. Це робиться у випадку глибокого ураження тканин, що оточують зуб, обширного глибокого запального процесу.

Відкритий прикус – аномалія, що характеризується відсутністю змикання між верхніми та нижніми зубами, найчастіше в передньому відділі.

Встановлення імплантанту – операція, під час якої створюється кісткове ложе, куди потім вводиться імплант.

Ексудат – накопичення тканинної рідини (сірозний), може мати продукти мікробів (гнійний), або кров (геморагічний).

Зліпки – відбитки зубів, для отримання яких використовується спеціальний матеріал. За допомогою зліпків відливаються діагностичні моделі.

Змінний прикус – період, коли зуби змінюються на постійні. Це вік від 5-6 до 12-13 років.

Знімний апарат із додатковими активними елементами – ортодонтична знімна конструкція, що складається з: пластмасової основи, що прилягає до слизової оболонки порожнини рота та зубів, і вварених у неї гвинтів, пружини, дротових деталей, що здійснюють переміщення зубів.

Знімний апарат простий (знімна пластинка) – ортодонтична знімна конструкція, що складається з пластмасової основи, що прилягає до слизової оболонки порожнини рота та зубів.

Знімний протез для дітей – знімна ортодонтична конструкція для заміщення у дітей молочних або постійних зубів, видалених раніше строку.

Зняття зубних відкладень – видалення поверхово лежачого пігментного або мікробного нальоту та зубного каменю з коронкової або кореневої частини зуба.

Капа – знімна конструкція, виконана зі спеціальної пластмаси різного ступеня твердості. Вона покриває зуби з усіх боків, поєднуючи їх у єдиний блок. Це дозволяє: захистити їх від підвищеного стирання (нічне носіння); зміцнити їх при підвищеній рухливості (пародонтоз); захистити від удару (боксерські шини) тощо.

Карієс – захворювання твердих тканин зуба, що протікає при обов’язковій присутності мікроорганізмів, у результаті чого утворюються функціональні та естетичні його дефекти.

Кіста – порожнина у кістці щелепи навколо кореня зуба.

Клиновидний дефект – руйнування твердих тканин зуба біля його основи (шийки), що виникає у результаті хронічного перевантаження, зазвичай у випадку бруксизму.

Коагуляція – висікання нагрітим інструментом.

Кільце – опорна частина ортодонтичного апарату зі спеціальним замком, що фіксує внутрішньоротові дуги, лицьові дуги та бампери.

Композит – різновид пластмаси з високим вмістом неорганічного наповнювача.

Корекція пломби – видалення за допомогою інструментів шорсткостей і нависаючих країв пломбувального матеріалу.

Кофердам – спеціальна латексна пластина для ізоляції зуба від решти ротової порожнини та слини.

Культьова штифтова вкладка – лита конструкція, що індивідуально виготовляється в лабораторії. Вона фіксується в каналах кореня зуба для подальшого відновлення коронкової частини зуба.

Кюретаж (лунки) – вишкрібання (вичищення) лунки зуба від грануляцій, хронічних осередків інфекції, чужорідних тіл (пломбувального матеріалу, уламків зуба тощо).

Лазеротерапія – терапевтичний вплив випроміненням лазера  з метою створення оптимальних умов у живих тканинах для їх відновлення до нормального стану.

Лігатура – тонкий металевий дріт або еластичне кільце, за допомогою яких дуга фіксується на брекетах.

Лінгвальний – лінгва в перекладі означає язик. Брекет-система, яка кріпиться з внутрішньої сторони зубів, називається лінгвальною.

Лицьова дуга – додаткове ортодонтичне пристосування, що застосовується разом із брекет-системою для попередження зміщення вперед, і переміщення назад бокових зубів.

Лицьова маска – додаткове ортодонтичне пристосування, що застосовується разом із брекет-системою для стимулювання росту верхньої щелепи, нормалізації нахилу верхніх передніх зубів.

Клаптева операція – операція з видалення запаленої тканини, що глибоко лежить під яснами або зубним каменем, здійснюється відкритим доступом: проводиться розсічення ясен, видалення змінених тканин та ушивання ясен.

Матриця – спеціальна стрічка, як правило, з целулоїду або металу, що охоплює зуб та допомагає формувати пломбу правильної форми.

Мезіальний прикус – аномалія, що характеризується переднім положенням нижньої щелепи.

Місцева анестезія – знеболювання одного або декількох зубів шляхом введення у м’які тканини знеболювальної лікарської речовини.

Мостовидний протез – це незнімна конструкція, що складається з декількох металокерамічних коронок та штучних зубів, що фіксується на опорних зубах і замінює відсутні між ними зуби.

Мостовидний протез із опорою на імпланти – це незнімна конструкція, щ складається з декількох металокерамічних коронок і штучних зубів, що фіксується або на імплантах (тобто вживлених у щелепу титанових стрижнях), або на імпланті та опорних зубах, і замінює відсутні між ними зуби.

Набряк (флюс) – накопичення рідини у м’яких тканинах у результаті травми або запалення.

Надкісниця – тонкий, щільний шар сполучної тканини, що покриває зверху кістку щелепи.

Облітерація – звуження або закриття просвіту будь-чого, наприклад, каналу зуба, внаслідок вікових, запальних змін, або проведеного раніше лікування.

Обтурація – заповнення кореневого каналу пломбувальним матеріалом (паста, гуттаперча).

Одиночна керамічна коронка – це така коронка, яка виготовлена з кераміки та цементується на попередньо обробленому зубі.

Одиночна металокерамічна коронка – це коронка, що складається з металевого каркасу, облицьованого керамікою.

Операція – розсічення тканин, їх висікання або зшивання.

Ортодонтія – розділ стоматології, що займається профілактикою, діагностикою та лікуванням зубощелепних деформацій.

Ортопанотомограма (ОПТГ) – оглядовий рентгенівський знімок зубних рядів, що дає картину стану тимчасових і постійних зубів, розташованих у щелепах, скронево-нижньощелепних суглобів, гайморових пазух. Необхідна для діагностики та планування лікування.

Ортопедія – розділ стоматології, що займається виправленням дефектів видимої частини зубів, при відсутності одного чи декількох зубів, при повній або частковій втраті зубів.

Остеомієліт – запалення кісткової тканини або кісткового мозку. Розрізняють гострий (клініка подібна до гострого периодонтиту) та хронічний. Потребує інтенсивної терапії в умовах стаціонару.

Пародонтит – запалення тканин, що оточують зуб, із залученням кісткової тканини.

Пародонтологія – розділ стоматології, що вивчає норму та патологію тканин, що оточують зуб.

Патологічне стирання – процес підвищеного стирання емалі зубів, що призводить до зменшенню висоти клінічної коронки зуба, іноді – значної.

Перебазування знімного протеза – адаптація поверхні знімного протеза до слизової порожнини рота, що змінилася від довготривалого носіння протеза, шляхом нанесення нового ару пластмаси.

Перикоронарит – запалення м’яких тканин через утруднене прорізування зуба. Найчастіше виникає в області останніх молярів, внаслідок відсутності місця для повного прорізування зуба, що призводить до травми м’яких тканин під час прикушування, порушення процесів самоочищення та запалення.

Періодонт – складний комплекс тканин із клітин і волокон, що утримує зуб у кістковій лунці.

Періодонтит – запалення тканин періодонту. Причини виникнення: травма, ускладнення карієсу.

Періостит – запалення окістя, з утворенням спочатку сезонного, потім гнійного осередку між кісткою та окістям. Являється ускладненням періодонтиту. Характеризується появою сильно вираженого набряку м’яких тканин, болями, значними змінами загального стану. Потребує невідкладної хірургічної допомоги. Проводять періостотомію, загальну терапію. Часто виникає тимчасова непрацездатність на 3-5 днів.

Періостотомія – розсічення окістя з частковим відшаруванням від кістки. Нерідко супроводжується встановленням дренажу.

Перфорація – отвір, сполучення чогось із чимось. Найчастіше говорять про перфорації дна порожнини зуба, його стінок або кореня. Виникає як наслідок каріозного процесу, або ускладнення під час механічної обробки тканин зуба.

Повний знімний протез – це знімний протез, що складається з 14 штучних зубів, розташованих на широкій пластинці, виготовленій із пластмаси під колір ясен. Цей протез застосовується у випадку повної відсутності зубів на верхній або нижній щелепі.

Поглиблення присінка порожнини рота – операція, що дозволяє шляхом переміщення м’яких тканин створити поглиблення в присінку порожнини рота.

Препарування – висічення твердих тканин зуба за допомогою інструментів, борів або лазера.

Прикус – змикання верхнього та нижнього зубного ряду.

Пульпа – судинно-нервовий пучок, що знаходиться у порожнині зуба – пульповій камері.

Пульпіт – захворювання пульпи зуба (зубного нерва) запального походження, що протікає найчастіше з присутністю мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності або в результаті травми.

Радіовізіограф – спеціальна дентальна система для отримання  рентгенівського зображення. У якості пристрою, що приймає рентгенівські промені з рентгенівського апарату, застосовується електронний датчик або матриця, із подальшим перетворенням у комп’ютерне зображення на моніторі. Дозволяє до 10 разів знизити дозу для пацієнта і зробити рентгенологічне обстеження практично безпечним.

Резекція верхівки кореня – операція, що проводиться з метою видалення хронічного осередку інфекції біля верхівки кореня.

Резекція – висічення, видалення частини (кістки або кореня).

Реконструкція – зміна форми зуба шляхом нанесення на нього пломбувального матеріалу.

Реставрація – відтворення форми зуба, втраченої в результаті каріозного процесу або травми.

Реплантація зуба – видалення зуба з метою видалення хронічного вогнища інфекції та подальшою його пересадкою на попереднє місце (у власну лунку).

Репозиція зуба – встановлення вивихнутого зуба у вихідне положення.

Ретейнер (ретенційний апарат) – апарат, що закріплює результат ортодонтичного переміщення зубів. Це може бути пластмасовий знімний апарат або незнімний металевий, що приклеюється з внутрішньої сторони зубів. Час носіння – від декількох місяців до пожиттєвого.

Ретинований зуб – зуб, що не прорізався та знаодиться у кістці щелепи.

Ретракція ясен – оголення частини кореня зуба.

Свищевий хід – канал у кістці щелепи, що поєднує гранульому або кісту з порожниною рота.

Сепарація – естетичне контурування зубів, зменшення товщини емалі бокових поверхонь зубів за допомогою спеціальних стоматологічних інструментів із подальшим захисним покриттям із метою створення правильної форми та отримання додаткового місця для переміщення зубів.

Синусліфт – операція на гайморовій пазусі, в результаті якої збільшується об’єм кістки альвеолярного відростка, для подальшого введення імплантанту.

Стоматологія – наука, що вивчає будову, функцію тканин порожнини рота та захворювання, що проявляються у зубощелепній системі.

Страза – прикраса з золота, композиту або кераміки, що приклеюється до передньої поверхі зуба.

Телерентгенограма – оглядовий рентгенівський знімок  черепа (може бути прямий або боковий), на якому проектується кістковий скелет і м’які тканини, являється необхідною частиною діагностики та складання плану лікування.

Терапія (у перекладі – лікування) – наука, що вивчає причини виникнення, протікання, способи лікування та попередження захворювань.

Трепанація коронки зуба – висічення тканин зуба для забезпечення доступу до кореневих каналів.

Тризм – утруднене (неповне) відкривання рота в результаті спазму (скорочення) жувальних м’язів.

Файл – тонкий металевий інструмент складної будови для обробки стінок кореневого каналу. Буває ручний або машинний (для наконечника).

ФДТ (фотодинамічна терапія) – метод лікування захворювань пародонту, що полягає у дії лазера на попередньо оброблену спеціальним фотосенсибілізуючим препаратом мікрофлору, що призводить до гибелі мікроорганізмів.

Фісура – природна борозна (поглиблення) у твердих тканинах коронки зуба (емалі). Фісури важко піддаються гігієнічному очищенню, що призводить до скупчення мікробів, і в подальшому до утворення каріозного дефекту.

Флос (зубна нитка) – засіб гігієни для очищення міжзубних проміжків.

Функціональні апарати – знімні апарати, що стимулюють ріст щелеп за рахунок нормалізації функцій м’язів щелепно-лицьової області.

Хірургія – розділ медицини, що вивчає захворювання, основним методом лікування якого являється операція.

Хірургічна направляюча (шаблон) – знімна пластинка, що дозволяє під час операції точно позиціонувати місце та напрямок вводу імплантанту.

Цистоектомія (видалення кісти) – хірургічна операція з видалення кісти.

Частковий знімний протез – це знімний протез, що складається зі штучних зубів, розташованих на пластинці, виготовленій зі спеціальної пластмаси під колір ясен.

Шинування зуба – усунення рухливості зуба шляхом з’єднання його з іншими.

Шліфування пломби – згладжування пломби зуба та припасування її до прикусу пацієнта.

Поділиться:

Стоматологічна клініка Аванто (Центр) в Києві

стоматологія в киеве центр1. Метро - Палац Україна, пішки в сторону вул. Предславинській, лівий поворот в Новопечерський провулок. Клініка розташована в комплексі Престиж Хол, вхід-з боку вул. Анрі Барбюса.

2. Автомобіль - заїзд до входу клініки здійснюється з вул. Іонна Павла II (колишня Патріса Лумумби), поворот на вул. Анрі Барбюса. Біля комплексу є парковка у мийки "The Мийка".

Стоматологічна клініка Аванто (Поділ) в Києві

київ стоматологія подільський район1. Метро - Контрактова площа, пішки по вул. Костянтинівській в сторону кінотеатру Жовтень. Вхід в "кінематографічну" арку.

2. Автомобіль - заїзд до центрального входу клініки здійснюється з вул. Костянтинівській через "кінематографічну" арку. Також є можливість залишити машину на стоянці біля скверу по вул. Ярославський.

Стоматологічна клініка Аванто (Печерськ) в Києві

київ стоматологія печерський район1. Метро - Печерська, пішки по вул. Лесі Українки в сторону Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Будинок, в якому знаходиться клініка розташований за будівлею ЦВК і має хвилеподібну дах.

2. Автомобіль - перший заїзд до центрального входу клініки здійснюється з вул. Лесі Українки за Київським військовим ліцеєм імені Івана Богуна. Також є можливість заїхати з боку ул.Старонаводницкая, поворот біля вказівника на спортклуб TSARSKY. Будинок, в якому знаходиться клініка має хвилеподібну дах.